Minimalizm w Twojej szafie – czyli jak odchudzić garderobę

Coraz więcej osób chciałoby wprowadzić minimalizm do swoich szaf. Co to znaczy minimalizm? Dla każdego minimalizm będzie czym innym. Dla niektórych to rezygnacja z 10 pary jeansów, dla innych świadome wykorzystywanie tego, co jest w szafie i znaczące zmniejszenie ilości ubrań. Zazwyczaj nosimy ulubione rzeczy na okrągło, a reszta zalega w szafie. Może nawet na strychu bo „kiedyś się przyda”, albo „jeszcze do tego schudnę”, a może „a co jeśli przybiorę kilka kilogramów. Nie będę miała w czym chodzić!”. Też tak masz? Pora to zmienić! A ja podpowiem Ci jak zrobić to w miarę bezboleśnie.

Minimalizm w garderobie powstaje poza nią

Od czego warto zacząć? Zanim zrobisz przegląd szafy, przyjrzyj się sobie i przeprowadź autoanalizę. Dzięki temu dowiesz się, co najlepiej do Ciebie pasuję i w czym dobrze się czujesz. Jak to zrobić? Stań przed lustrem w bieliźnie i przyjrzyj się proporcjom swojego ciała. Zastanów się co chciałabyś podkreślić, a co niekoniecznie. Postaraj się być obiektywna – niestety większość z nas nie do końca akceptuje swoje ciało. Bądź dla siebie łaskawa i nie zapominaj co mówiła Sophia Loren „Nic bardziej nie czyni kobiety piękną niż jej wiara we własne piękno” . Odpowiedz sobie na pytanie, jaki masz typ sylwetki i co leży na Tobie najlepiej. A potem – do dzieła! Teraz bądź bezlitosna i rozpocznij wielkie sprzątanie szafy. Pomoże Ci w tym nasz poradnik, który możesz pobrać bezpłatnie.

Zrób przegląd swojej szafy!

Kompletny poradnik krok po kroku jak zrobić przegląd i detoks swojej szafy.

Trudna sztuka wyboru

Wybierz ze swojej szafy, ubrania i akcesoria, które lubisz najbardziej i nosisz najczęściej, ale też takie w których doskonale się czujesz. Oczywiście pozostaw tylko te w nienagannym stanie. Zadbaj o swoje rzeczy. One Cię określają. Upierz, wyprasuj i ułóż w szafie lub powieś na odpowiednich wieszakach. Jeśli któreś z ulubionych ubrań wymaga konserwacji – zajmij się nią lub zleć profesjonalistom. W przypadku trudnych do usunięcia plam – przekaż rzeczy do pralni chemicznej. Jeśli natomiast pojawiły się jakieś usterki, a Ty nie jesteś z igłą na Ty – oddaj rzeczy do reparacji profesjonalnej krawcowej.

Kolor ma znaczenie

Następnie pomyśl, do jakiego stylu Twoje ubrania i akcesoria najbardziej pasują. Przyjrzyj się swojej urodzie. Które kolory sprawiają, że wyglądasz na wypoczęta i podkreślają Twoją urodę? Sprawdź jaki jest twój typ kolorystyczny. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł jak dobrać kolory do swojego typu urody. Gdy już wiesz które kolory do Ciebie pasują, wybierz z nich te, które lubisz najbardziej, dodają Ci energii i sprawiają, że dobrze się czujesz. To bardzo ważne. W ubraniach masz czuć jak w swojej drugiej skórze. Minimalizm w szafie najlepiej budować na kolorach bazowych. W ten sposób mamy pewność, że wszystko wzajemnie będzie do siebie pasować. Bazowe kolory łatwiej w późniejszym czasie łatwiej przełamać innymi barwami. Znasz już swój typ kolorystyczny i typ sylwetki. Wiesz, co najlepiej do Ciebie pasuję i jaki jest Twój styl. Teraz łatwiej będzie Ci przejrzeć swoją szafę i pozbyć się, rzeczy, które są zbędne w Twojej garderobie. Pozostaw te, w których jest Ci najlepiej lub które naprawdę kochasz.

Przeczytaj także pozostałe artykuły