Jak dobrać obuwie do sylwetki?

Dla większości osób dobór odpowiedniego obuwia jest dużym wyzwaniem. Buty tak samo, jak ubrania, odgrywają ważną rolę w całej stylizacji. Mogą dopełnić całą stylizację, dodać jej charakteru, ale także poprawić proporcję sylwetki, czy też proporcję zniekształcić. Dlatego tak ważne jest to, by dobrać odpowiednie dla siebie. Przy doborze odpowiedniego obuwia nie jest ważny tylko typ sylwetki, ale także wzrost, długość nóg, stopy, czy też jej tęgość. Pamiętajmy również o swoim stylu i preferencjach. Jak więc znaleźć te najlepsze dla siebie? Wystarczy tylko
pamiętać o kilku zasadach.

Typ sylwetki

Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest nasz typ sylwetki. Rozróżniamy 5
podstawowych typów sylwetek oznaczone literkami X, Y, O, A i H. Sylwetka X należy do tej najbardziej pożądanej. Ma szerokość ramion równą z szerokością bioder oraz widoczne wcięcie w talii. Y ma szersze ramiona od bioder i/lub większy biust oraz zazwyczaj szczuplejsze nogi. Sylwetka O tyję w okolicach brzucha, nogi natomiast są nieco szczuplejsze od górnej części ciała.
A to sylwetka, która ma szarsze biodra i/lub dość tęgie nogi, ramiona natomiast są węższe. Sylwetka H ma szerokość ramion równą z szerokością bioder, ale tutaj brakuję wcięcia w talii.

Jakie buty są najlepsze dla poszczególnych sylwetek? Sylwetka A ze względu ciężar ciała w dolnej części sylwetki postawi na spokojne, stonowane obuwie, najlepiej w zbliżonym lub podobnym kolorze do dolnej części garderoby. Takie buty najlepiej, by nie były zbyt charakterystyczne i miały za dużo ozdób , czy też dodatków. Sylwetki Y i O mogą poszaleć i wybrać buty, które będą zwracały na siebie uwagę. X i H mają więcej swobody i pod względem typu sylwetki mogą nosić każde buty.

Nie wiesz jaki jest Twój typ sylwetki?

Pierwsza w Polsce usługa osobistej stylistki na abonament. Wybierz pakiet, zarejestruj konto i opłać pierwszy miesiąc, aby od zaraz korzystać z usług!

Wzrost

Drugą ważną kwestią przy wyborze obuwia jest wzrost, długość nóg i stopy. Niskie osoby, mające krótkie nogi będą dążyły do ich wydłużenia. Dlatego najlepiej jak wybiorą obuwie w takim samym lub zbliżonym kolorze do dolnej części garderoby. Na lato sprawdzą się obuwie w cielistym odcieniu. Dobrym pomysłem są buty w szpic, które dodatkowo wydłużają. Jedynie u drobnych osób lub z długą stopą ta porada się nie sprawdzi, ponieważ wydłuży dodatkowo stopę lub w przypadku drobnej sylwetki dodatkowo podkreśli jej szczupłość. Buty na obcasie wyszczuplają i nieco unoszą sylwetkę. Pamiętajmy również o długości obcasa, aby nie był zbyt długi w przypadku niższych Pań, najlepiej nie przekraczać 10 cm.

Tęgość sylwetki i nóg

Panie w rozmiarze plus size unikać będą obuwie kończące się w najszerszym miejscu swojej łydki. Lepiej sprawdzi się obuwie kończące pod kolanem oraz kolor obuwia taki sam lub zbliżony do koloru spodni, czy też rajstop, Tak aby nie przecinać poziomo sylwetki, a przy tym dodatkowo jej nie poszerzać. Jeżeli decydujemy się na wyższe buty, to warto wybrać proporcjonalny do sylwetki obcas takiego obuwia, czyli np. słupek, klocek lub koturny, unikamy natomiast szpilek. Szczupłe, drobne sylwetki będą unikać zbyt masywnych butów oraz zbyt szerokiego obcasa takiego obuwia. Tutaj jeszcze raz wspomnę o wzroście, ponieważ zasady noszenia takiego obuwia będą nieco się różnić. Wysokie i szczupłe Panie nie muszą uważać na przecinanie sylwetki, czyli obuwie może być w innym kolorze niż dolna część garderoby. Niskie Panie zazwyczaj chcą wydłużyć swoją sylwetkę, dlatego też zwrócą na ten aspekt uwagę, czyli tutaj również sprawdzi się dopasowanie koloru butów do spodni lub rajstop. Drobne, niskie Panie wybiorą drobne, delikatne obuwie.

Styl i preferencje

Każdy z nas jest inny, wyjątkowy! Warto to podkreślić swoim indywidualnym stylem, ale także nie
zmuszać się do czegoś, w czym nie do końca dobrze się czujemy. Ta zasada sprawdzi się zarówno przy wyborze całej stylizacji, jak i pojedynczych elementów ubioru, w tym przypadku butów.
Jeżeli stawiasz na wygodę i lubisz sportowe lub płaskie obuwie, to takie noś i nie zmuszaj się do noszenia obcasa. Pamiętajmy, że nie każda z nas musi mieć w szafie buty na obcasie, czy też obuwie sportowe. Warto wybrać takie, które najbardziej będą pasować do naszego stylu. A Wy jakie obuwie wybieracie najczęściej?

Przeczytaj także pozostałe artykuły