Umiejętne dobranie i łączenie kolorów ubrań pozwala na wprowadzenie do garderoby ładu i spójności w stylizacjach. Ułatwia robienie zestawów i jest prostym rozwiązaniem do stosowania odpowiednich stylizacji dla Ciebie na co dzień.

Kolor ubrań, a typ urody

Krokiem pierwszym do odpowiedniego doboru kolory ubrań jest analiza kolorystyczna. Ważne żebyś wiedziała jakie ubrania pasują do Twojego typu urody i w których odcieniach wyglądasz najkorzystniej. Przy odpowiednich kolorach cera wygląda promiennie i świeżo. Jeśli kolory dobrane są źle, może mieć to efekt odwrotny, podkreślą Twoje mankamenty oraz szarą i zmęczoną cerę. Dlatego ważne jest żebyś wiedziała jakim typem kolorystycznym jesteś, ponieważ łatwiej będzie Ci tworzyć udane zestawy.

Twoja baza kolorystyczna

Jak już dowiesz się jakie kolory do Ciebie pasują, następnym krokiem jest stworzenie swojej bazy kolorystycznej, na podstawie której będziesz dobierała dalsze, bardziej wyraziste kolory. Baza dla każdego typu kolorystycznego jest różna, najważniejsze żeby dobrać odpowiednią do swojego typu urody. Biorąc pod uwagę, że bazy to biały, czarny, granat, szarość i beż to każdej z Was będą
pasowały różne ich odcienie. Kolor czarny lub czysta biel nie każdemu pasuje, natomiast szarości występują w gamach chłodnych, a ciepłej kolorystyce króluje beż. Jeśli masz ciepły typ urody (jesień, wiosna), biel będzie wpadała bardziej w beże, kolory kości słoniowej, ecru, natomiast przy typie kolorystycznym zimy.

Potrzebujesz pomocy w stworzeniu swojej bazy kolorystycznej?

Pierwsza w Polsce usługa osobistej stylistki na abonament. Wybierz pakiet, zarejestruj konto i opłać pierwszy miesiąc, aby od zaraz korzystać z usług!

Zasada trzech kolorów

Jeśli już stworzyłaś swoją bazę kolorów to czas nauczyć się je łączyć z innymi. Najlepszym ułatwieniem na początek jest zasada trzech kolorów. Nie powinno nosić się w jednej stylizacji, więcej niż trzech. Dlaczego? Za dużo kolorów w jednej stylizacji sprawia, że wygląda ona kiczowato i nie wiadomo, która część określa charakter stroju czy styl. Często dobierając przykładowy zestaw typu: żółta koszulka, czerwona marynarki, jeansy i brązowe botki zamiast optycznie wyszczuplić sobie sylwetki to ją pogrubiamy i skracamy. Aby móc połączyć więcej niż trzy kolory trzeba mieć bardzo dobre wyczucie stylu, natomiast jeśli zaczynasz przygodę z dobieraniem barw, lepiej zatrzymać się na doborze trzech.

Należy jeszcze odpowiednio te kolory dobrać. Kolory dobieramy następująco: kolor bazowy, kolor główny plus uzupełniający. Kolory bazowe to te, o których wspominamy w punkcie drugim. Kolor główny powinien być bardziej wyrazisty np. czerwień, fuksja, fiolet, pomarańcz, róż. Kolory uzupełniające powinny ładnie wtapiać się w resztę stroju i tych najlepiej szukać w dodatkach: apaszki, szale, biżuteria. Jeśli lubicie wyraziste dodatki to główny kolor możecie zastosować w nich, natomiast uzupełniający w ubraniu Najważniejsze jest żeby wybory wpasowały się w Wasz styl.

A co jeśli lubicie połącznia w tym samym odcieniu?
Wiele z Was korzysta tylko z łączenia podstawowych kolorów i nie lubi wyrazistych wzorów czy mocnych barw. Jak dopasowywać kolory ubrań w jednolitym kolorze? Monochromatyczną stylizację można stworzyć z wielu kolorów, nie tylko z czarnego lub białego. Najważniejsze jest żeby zakładając jednokolorową górę i dół, należy zwrócić uwagę na materiał ubrań. Mieszanie różnych faktur i tkanin w tym samym kolorze powoduje, że stylizacja wygląda wyjątkowo. Przy wyborze total looku warto pamiętać o odpowiednich dodatkach, który mogą być mocniejszym akcentem.

Temperatura

Następnym krokiem jest połączenie kolorów zgodnie z temperaturą. Jest to odpowiedni odcień ubrań. Jak już dowiesz się jakim typem kolorystycznym jesteś to ważne jest żeby odcienie ubrań w Twojej szafie były zachowane w kolorystyce ciepłej lub chłodnej. Zachowanie spójności, pomoże Ci w tworzeniu udanych zestawów. Pamiętaj, że biżuteria też ma swoje kolory, dlatego do ciepłych barw dobieraj złoto, a do chłodnych srebro.

Kolory we wzorach

Jeśli masz w swojej szafie ubrania ze wzorami to na pewno czasami zastanawiasz się czy wybrałaś odpowiednie dla siebie, ale też jak dopasować je do odpowiednich kolorów ubrań. Jeśli wzory np. na Twojej bluzce są danego koloru to najprościej jest dobrać do niego dolny element garderoby: spodnie lub spódnicę o takim samym odcieniu, ale też odwrotnie. Jeśli postawisz na wielobarwną czy wzorzystą spódniczkę to wybierz jednolitą bluzkę pasującą kolorystycznie do jednego z motywów. Ważne jest żeby umiejętnie zestawić dolne i górne elementy garderoby tak żeby nie gryzły się ze sobą.